Балет в две действия по музика на Адолф Адам
Либрето – Теофил Готие, Жан Корали, Анри Сен-Жорж
Първо изпълнение: 28 юни 1841 година, Театър на Кралската музикална академия – Париж.
Първо изпълнение в България: 19 декември 1947 година, Софийска опера, диргент – Константин Илиев, хореография – Анастас Петров, сценография и костюми – Нева и Никола Тусузови.
Първо изпълнение в Русе: 14 юни 1958, диригент – Борис Хинчев, хореограф – Асен Манолов, художник – Лидия Йованеску
Действащи лица:
Жизел – млада девойка
Алберт – аристократ, представящ се за селянин
Ханс – лесничей
Мирта – царицата на вилисите
Двойка вилиси
Вилиси, селяни, аристократи.
Кратко съдържание:
Първо действие
Младата и красива селянка Жизел е влюбена в танците. Неочаквано тя вижда благородника Херцог Алберт от Силезия, който се е преоблякъл като селянин и се представя под името Лойс. На херцога му предстои женитба с принцесата Батилда, но въпреки това, той решава да пофлиртува с Жизел. Тя се влюбва безнадеждно в него и започва да танцува в негова чест. Пазачът на дивеч Ханс, който е влюбен в Жизел, е разтревожен от любовта ѝ към непознатия. Той я предупреждава, но Жизел не иска да го слуша. Алберт и Жизел танцуват любовен дует, който е прекъснат от майката на Жизел. Тя се трвожи за крехкото здраве на дъщеря си и я изпраща вкъщи.
Чуват се тръби и се появяват ловци, между които годеницата на Алберт Батилда и нейният баща. Скоро пазачът Ханс открива истината, че Лойс всъщност е Херцогът на Силезия Алберт и споделя това на Жизел. Научавайки истината, Жизел загубва разсъдъка си и пада безжизнена.
Второ действие
Нощ близо до гроба на Жизел. Пазачът Ханс е тук. Той е в траур заради смъртта на обичаната Жизел. Алберт, който търси гроба на Жизел, също се появява. Появяват се видения – духове на девойки, а заедно с тях и кралицата им Мирта. Тези видения започват да измъчват Ханс и Алберт. Жизел вече също е част от виденията и излиза от гроба си. Алберт тръгва да преследва видението на Жизел, но то изчезва в гората. В това време Ханс е преследван от останалите духове. Те го захвърлят в близкото езеро, където той умира. След това, духовете обграждат и Алберт, искайки да убият и него. Той се моли за прошка, но Мирта, тяхната кралица е непреклонна. Искат да го накажат с проклятието той да танцува без да спре до края на дните си. Жизел вече му е простила за лъжата и го спасява от останалите видения. С настъпването на утрото, те се завръщат в своите гробове. Със силата на своята любов Жизел е спасила Алберт.
История на създаването
„Жизел“ е апотеоз на романтичния балет. Либретистите са вдъхновени от легенда на поета Хайнрих Хайне. Първото представление на „Жизел“ се е състояло на 28 юни 1841 в театъра на Кралската музикална академия в Париж.
Първото изпълнение на „Жизел“ в Русенската опера се състои на 14 юни 1958. Диригент е Борис Хинчев, хореограф – Асен Манолов, а художник – Лидия Йованеску.
Следващата премиера на „Жизел“ е на 23 декември 1975. Диригент е Иван Филев, хореограф – Петър Луканов, художник – Наташа Хренникова.
Третата русенска премиера на „Жизел“ е на 30 май 2006, когато хореографията отново е на Петър Луканов.